|
 Als beeldend kunstenaar is het tegelijkertijd inspirerend en vervelend om werk te zien dat verwant is aan dat van jezelf. Vanuit dit dubbele gevoel reisde ik eind vorige week af naar het pas geopende Stedelijk Museum
's-Hertogenbosch - of kortweg SM's - voor de tentoonstelling van Ghada Amer, maakster van grote schilderijen doorsneden met geborduurde afbeeldingen.
Net als veel andere kunstenaars die met naald en draad werken wil Amer geen 'borduurkunstenaar' genoemd worden - maar intussen is deze van oudsher vrouwelijke bezigheid toch het meest onderscheidende element in haar werk, in combinatie met beelden van strippende en vingerende meisjes. Waar er in de hedendaagse kunst geborduurd wordt lijkt het thema opvallend vaak de tegenstelling tussen het traditioneel mannelijke en vrouwelijke te verbeelden - porno versus feminisme, seks versus kuisheid en, in het geval van Ghada Amer en kort door de bocht, vrouwelijke verhalende figuratie versus mannelijke monumentale schilderkunst. Zo verstopt Amer haar expliciet erotische geborduurde beelden in grote abstracte geschilderde doeken, als een zich eindeloos herhalend motief dat zo aan de ene kant aan betekenis verliest maar tegelijkertijd lijkt te zeggen dat lust, verleiding en seks de motor zijn achter alle dingen in het leven.
> Tekeningen en schilderijen van Ghada Amer in een tentoonstelling in SM's, waar - voor de liefhebbers - Amer op vrijdag 6 oktober geïnterviewd zal worden.
|